Demet Uyar

1969 İzmir doğumlu olan Demet Uyar , 25 yılı aşkın deneyime sahip Organizasyonel Gelişim Danışmanı, Eğitimci ve Koçtur. Liderlik, Koçluk ve Mentorluk, Yılmazlık, Karar Verme, Duygusal Zeka, Pozitif Psikoloji ve Çalışan Bağlılığı alanlarında eğitimler vermektedir. Kurumlarda Pozitif Sorgu, Kültür Dönüşümü, Pozitif Çalışan Deneyimi ve Çalışan Bağlılığını yükseltme konularında danışmanlık yapmaktadır. Koçluğun Türkiye’deki öncülerinden birisi olarak 2002 senesinden beri üst düzey yöneticilere ve takımlara koçluk yapmaktadır. 2009’da ICF’den onay alan Türkiye’nin ilk koçluk programı olan “Gelişimsel Keşif Koçluğu” modelinin yaratıcısıdır. 2021’de yayınlanan “Koçluk Hakkında Her Şey” kitabınının yazarı, 2010’da yayınlanan “Yönetimde Koçluk Yaklaşımı”nın eş yazarıdır. 2001’de “NLP’nin İlkeleri” adlı kitabın çevirisini gerçekleştirmiştir. Bahçeşehir ve Gedik Üniversitesi’nde liderlik ve pozitif psikoloji konularında yüksek lisans dersleri vermektedir.
 
Özel İzmir Amerikan Lisesi’nden 1987 yılında mezun oldu. Lisans derecesini, Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1991 yılında aldı. University of London’da Örgütsel Davranış alanında Yüksek Lisans yaptı.
 
Üniversitede okurken çalışmaya hayatında adım atan Demet Uyar, mezun olduktan sonra bankacılık, sanayi, dış ticaret, ilaç, medya ve danışmanlık sektörlerinde uzman ve yönetici olarak çalıştı. 1997 yılında Navitas Danışmanlık’ı kurdu.
 
1998’de John Seymour Associates (JSA), İngiltere’de NLP Practitioner Programı’nı tamamladı.  2002’de JSA’dan NLP Trainer sertifikasını aldı. 2001’de Franklin Covey, ABD’de “Personal Coaching” sertifikasyon programına katıldı. 2004’de CTI iş birliği ile Türkiye’nin ilk uluslararası Koçluk Okulu’nu başlattı. Co-Active Coaching eğitimini 2005 yılında tamamladı. 2006’da Gestalt Coaching eğitimi aldı. 2008’de Adler profesyonel koçluk programını tamamladıktan sonra Adler’in fakülte üyeleri arasına katıldı. Organization and Relationship Systems Coaching programını 2009 yılında tamamladı. 2010’da Gottman Institute tarafından verilen İlişki Terapisi eğitimine katıldı. 2014’de EMCC tarafından organize edilen Supervision in Coaching programına katıldı. 2011’de George Mason University lisanslı “Engaging Leadership With Positive Psychology” programını Türkiye’ye getirdi. 2012’de Appreciative Inquiry kurucusu David Cooperrider’dan eğitim aldı. VIA Institute on Character’in Türkiye temsilcisi ve “İşyerinde Güçlü Yönlerim-İşinize Tutkuyla Bağlanmanın Yolu” programının lisanslı fasilitatörüdür.
 
1994 senesinden beri JCI – Genç Liderler ve Girişimciler Derneği, İstanbul Şubesi üyesi olup bu derneğin uluslararası lisanslı eğitmenlerindendir. 1998’de başkanlık görevinde bulundu. Derneğe katkı sağlamış üyelere verilen ”Senatör” ünvanına sahiptir. International Coaching Federation Türkiye’nin kurucu üyesi ve EMCC (European Mentoring Coaching Council) Türkiye’nin 2021-2024 dönemi Başkanıdır. Ayrıca OGAD – Otizm Güçlü Aile Derneği’nin Kurucu Başkanıdır. 
 
Gelişimlerine katkıda bulunduğu müşterileri arasında şu kurumlar yer alır: Ford Otosan, Aygaz, Tofaş, Opet, Opet Fuchs, Aselsan, Vibracoustic, Novo Nordisk, UCB Pharma, Nobel, Lilly, CMS, JTI, Nutricia, Mercedes-Benz, Enerjisa, Maxion, İKSV, BÜYEM, Peryön

Taner Bengi

Taner Bengi, 1985 yılı Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunudur.
1988 Yılında Aksa Akrilik Kimya Sanayi Endüstriyel otomasyon konusunda görev alarak çalışma hayatına başlamıştır. 1992 yılına kadar Endüstriyel otomasyon ve kontrol konularında çalışmıştır.
1992 yılından itibaren Bilişim sektöründe faaliyet gösteren Info firmasında, Tandem satış mühendisi olarak başlayan Bilişim kariyeri sırasıyla, Hewlett Packard Satış Müdürü, Porcan Bilgisayar Genel Müdürü, ITD İletişim Teknoloji ve Danışmanlık Genel Müdürü, Koç Sistem Genel Müdür Yardımcısı, Meteksan Sistem İstanbul Bölge Genel Müdür Yardımcısı ve Arıtech Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü olarak devam etmiştir.
2008 – 2013 yılları arasında kurucu ortağı olduğu ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren ContentReady şirketinde yönetici ortak olarak görev almıştır.
26 yıllık kariyeri boyunca liderlik deneyimi, hedef odaklılığı, yaratıcılığı, satış ve pazarlama konusundaki deneyimi ile çalıştığı kurumlarda sıra dışı dinamik sonuçlar elde etmiştir.
Huthwaite, Forum, FranklinCovey, Duke, SMS, Wilson Learning, Holden Corp, Siebel, Adler, Erickson gibi Liderlik, dünyanın önde gelen kurumlarından Yönetici Koçluğu ve Satış konularında sertifikalı eğitimler almıştır. ADLER Koçluk ve Erickson NLP Master Practitioner sertifika programlarını tamamlamıştır. Fearless Organization: Psikolojik Güvenlik uygulamacısıdır.
2007 yılından itibaren yönetim ve eğitim danışmanlığı konularında da çalışmaktadır.
Özellikle Kültürel Dönüşüm, Liderlik, Psikoljik Güvenlik, Yönetici Potansiyeli, Satış Yöneticiliği alanlarına odaklanan Taner Bengi, Yönetici koçluğu, Satış koçluğu, Pozitif Güç ve Etki, Müzakere Becerileri, Sürdürülebilir Motivasyon, Yüksek Performanslı Ekipler, İletişim konularında profesyonellerin gelişimine yardımcı olmaktadır.

Zuhal Üstertuna

1972 doğumlu olan Zuhal Üstertuna, 20 yılı aşkın yönetim danışmanlığı tecrübesine sahip Organizasyonel Gelişim Danışmanıdır. Uzmanlık alanları değişim yönetimi, liderlik gelişimi, çalışan bağlılığı programları, kültürel dönüşüm, performans diyalogları, bireysel gelişim merkezi uygulamaları ve grup fasilitasyonları ve takım koçluğudur.
İstanbul Erkek Lisesi ve İ.Ü. İngilizce İktisat bölümü mezunudur. Üniversite hayatı sırasında, Almanya’da ve Türkiye’de yaptığı stajların yanı sıra üye ve lider sorumluluklarını alarak çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışmalarına başlamıştır. Amatör olarak tiyatro ile ilgilenmektedir.
Kurumsal hayata, 1995 yılında Pazarlama biriminde adım atmış, daha sonra Planlama ve İş Geliştirme biriminde çalışmıştır.  Danışmanlık kariyerine stratejik planlama, organizasyonel yapı, süreç ve sistem tasarım uzmanı olarak başlamış, sonraki yıllarda katılımlı karar alma toplantılarının tasarımını ve fasilitasyonunu yapmıştır. Şu anda organizasyonel gelişim programlarını tasarlamakta ve yönetmekte, yetişkin eğitimleri, takım koçlukları, fasilitasyonları yürütmektedir.
İnsan Yönetimi alanında bir dünya standardı olan Investors In People tarafından eğitilmiş 2 Türk danışmandan biridir ve Great Place to Work® danışmanıdır. Kültürel ve bireysel gelişimde çeşitli global ölçüm araçlarının uygulama danışmanlığını yapmıştır. ORSC (organizasyonel ilişkiler sistemi koçluğu) mezunu ve sertifikalı LSP (Lego® Serious Play®) fasilitatörüdür, yaratıcılığı ve otantik diyaloğu destekleyen teknikler ile takımların karar alma ve gelişim süreçlerini desteklemektedir.
Gelişimlerine katkıda bulunduğu müşterileri arasında şu kurumlar yer alır: Karaca, KPMG Turkiye, Chiesi, Astellas, Eczacıbaşı Holding ve şirketleri, Vakıfbank, Küçükoğlu Grup, Socar, Zorlu Center, Regnum Carya, ISS, Metro, BNP Paribas Cardif, OMV, Vestas, GSK (GlaxoSmithKline), Abbvie, Abdi İbrahim, Janssen, Nutricia, Astra Zeneca, Boehringer Ingelheim, Vodafone Türkiye, Borusan Holding, Yıldız Holding, Çalık Holding, Türk Telekom, TEV, Akçansa, Borusan Lojistik, Perfetti Van Melle, IGDAŞ.